×

SILVECO Horse Gel – ocena skuteczności

Skuteczność preparatu SILVECO Horse Gel została potwierdzona podczas licznych testów terenowych wykonanych przez lekarzy weterynarii.

Koń rasa: SP, płeć: wałach, wiek: 13 lat , użytkowanie: rekracyjne
Stan ogólny: bez zmian, kulawizna 1,5/5 prawej kończyny piersiowej
Opis: Głęboki bolesny, gnijący ubytek rogu podeszwy w okolicy podstawy strzałki.
Koń wykazywał kulawiznę prawej kończyny piersiowej z powodu bolesnej zmiany w obrębie podstawy strzałki (potwierdzenie źródła pochodzenia kulawizny po wykonaniu znieczuleń diagnostycznych). Duża bolesność zmienionej okolicy podeszwy w czasie badania czułkami kopytowymi.

Stan przed leczeniem

Zastosowane postępowanie:
Wykonywano toaletę zmiany antyseptycznym mydłem, po wysuszeniu zmiany nanoszono aplikatorem żel z nanocząsteczkami srebra który zabezpieczano suchym gazikiem i opaską samoprzylepną. Zabieg wykonywano codziennie na noc. Rano koń wychodził na piaszczysty padok i do karuzeli na 60 minut ruchu w stępie.
Efekty: Po 7 dniach stosowania zaobserwowano zniesienie kulawizny kończyny wraz z brakiem objawów bólowych w czasie badania czułkami kopytowymi. Zmiana zdecydowanie uległa spłyceniu ale przede wszystkim była sucha i twarda.

Stan po 7 dniach

Podsumowanie: Dokumentacja fotograficzna nie  oddaje do końca stanu faktycznego, ponieważ procesy naprawcze w obrębie rogu podeszwy wymagają długiego czasu, natomiast zmiany w badaniu klinicznym w spoczynku i w ruchu były bardzo duże. Koń przestał być kulawy, a strzałka nie była już bolesna.