×

Gonitwa o Puchar SILVECO Horse

80 lat Toru Służewiec

W tym roku przypada 80 rocznica otwarcia Toru Służewiec. Tor ten zaprojektowany przez warszawskiego architekta Hr. Zygmunta Plater – Zyberka został otwarty 3 czerwca 1939r. Był on w tym czasie najnowocześniejszym i największym torem wyścigów konnych w Europie. Pierwszą gonitwę, która była przeznaczona dla 3-letnich koni IV kategorii, na dystansie 1600 metrów wygrał Felsztyn (Büves – Gibson Maid) przed Pontusem, Kockiem, Karioką II i Gondolą. Czas gonitwy wynosił 1 minuta 42,5 sek.

Historia wyścigów konnych w Polsce zaczyn się jednak dużo wcześniej. Pierwszy wyścig konny w Polsce mający charakter rywalizacji sportowej został odnotowany już w  w 1777. Wtedy to na drodze z Woli do Ujazdowa klacz należąca do Kazimierza Rzewuskiego pokonała z kretesem konia angielskiego posła, niejakiego sir Charlesa Whitwortha. Pierwsze regularne wyścigi z profesjonalnym torem wyścigowym zorganizowało w 1841 Towarzystwo Wyścigów Konnych i Wystawy Zwierząt Gospodarskich w Królestwie Polskim.

Gonitwa o Puchar SILVECO Horse – 7 września

Aby uczcić 80-lecie powstania Toru Służewiec firma Smart Nanotechnologies postanowiła ufundować nagrody dla zwycięscy jednej z gonitw. 7 września odbyła się więc gonitwa o PUCHAR SILVECO Horse. Była to gonitwa dla 2 letnich koni II grupy. Zwycięski Koń to Night Tornado – 2 letni ogier kasztanowy pochodzący z Night of Thunder – Tornadea po Sea The Stars (Hodowca: M. Konarski, Właściciel K.Kozłowska i M. Konarski, Trener: J. Kozłowski

 

https://www.facebook.com/TorWyscigowKonnychSluzewiec/videos/454492378469470/